موسسۀ فرهنگی و هنری «مکتب تهران» که زیر نظر جلال تهرانی نمایشنامه نویس و کارگردان تئاتر اداره می شود، اعلام کرده است که در آذر ماه امسال مجموعۀ جدیدی از فعالیت های آموزشی خود را با عنوان «همایش پاییز» آغاز خواهد کرد.

درحالی که می توان گفت بخش عمده ای از تمرکز نظام آموزش عالی در تئاتر ایران صرف آموزش مقدمات و کلیات و دروس عمومی بی ارتباط به هنر تئاتر می شود، اهمیت فعالیت تازۀ «مکبت تهران» در زمینۀ آموزش از آن جهت است که در هر دوره تمرکز فعالیت خود را بر کنکاش در حوزۀ خاصی از هنر نمایش گذاشته است.

موسسۀ «مکتب تهران» در توضیحی که بی شباهت به مانیفستی فلسفی نیست تئاتر را عرصۀ عمل معرفی می کند و به همین دلیل معتقد است که مهم‌ترین آموزه‌های تئاتر، در اشکال کارگاهی و تجربی نمایان می ‌شود. بنابر این به نظر می رسد که همایش های آموزشی «مکتب تهران» قرار است محلی برای تمرین تکنیک هایی باشد که می توانند به مهارت عملی و اجرایی هنرجویان کمک کنند.

نکتۀ قابل توجه دیگر در همایش های «مکتب تهران» جمع شدن طیف وسیع و حتی ناهمگونی از هنرمندان تئاتر با سلایق، سوابق، عقاید و سطوح هنری گوناگون در کنار همدیگر است که اجازه می دهد شرکت کنندگان بر اساس شناخت و علایق خود، برای شرکت در بخش های مختلف این کارگاه های آموزشی دست به انتخاب بزنند.

برنامۀ «همایش پاییز»

همایش فصل پاییز موسسۀ «مکتب تهران» حول محور و موضوع «شخصیت» در تئاتر شکل گرفته و شامل ۱۸ کارگاه گوناگون در حوزه های بازیگری، کارگردانی، تحلیل و نمایشنامه نویسی، تئاتر کودک، تئاتر عروسکی، ساخت ماسک، صداپیشگی، طراحی صحنه، آهنگسازی و نورپردازی خواهد بود.

در این فصل از این همایش های آموزشی، در زمینۀ «بازیگری» مرضیه برومند، پرویز پورحسینی، رویا تیموریان، ایرج راد، سیامک صفری و جعفر والی در کنار هم و طی ۶ جلسۀ ۵ ساعته کارگاهی را با عنوان «بازیگر و شخصیت» برگزار خواهند کرد. پیام دهکردی برگزار کنندۀ کارگاهی با عنوان «کشف شخصیت در گذر از بدن و بیان فانتزی» خواهد بود و حمید پورآذری برگزاری «تمرینی برای شخصیت پردازی از ایده تا اجرا» را اداره خواهد کرد.

همچنین «گروه تئاتر لیو» که خود سابقۀ فعالیت های مختلفی در  زمینه های آموزشی دارد، در زمینۀ «بازیگری» با برگزاری «کارگاه بازیگری، حول محور شخصیت» طی ۶ جلسه، با همایش های «مکتب تهران» همکاری خواهد داشت.

در زمینۀ «کارگردانی» آتیلا پسیانی، فرهاد آییش، عباس جوانمرد، حمید سمندریان و فرهاد مهندس‌پور در کارگاهی تحت عنوان «کارگردان و شخصیت» طی ۵ جلسه سخن خواهند گفت.

در زمینۀ «تحلیل» و «نمایشنامه نویسی» نیز قطب الدین صادقی، سعید اسدی، رحمت امینی، محمدرضا خاکی و مسعود دلخواه در کنار همدیگر کارگاه «نقدِ شخصیت» را طی ۵ جلسه اداره خواهند کرد.

همچنین محمود استاد محمد، حمید امجد، جلال تهرانی، عبدالحی شماسی، افروز فروزند، احسان فلاحت‌پیشه، امیر رضا کوهستانی، حسین کیانی، محمد میرعلی اکبری و محمد یعقوبی برگزاری جلسات «شخصیت در نمایشنامه» را در ۱۰ جلسه بر عهده دارند.

حسین مهکام طی ۸ جلسه کارگاهی را با عنوان «شخصیت در نقطۀ جوش درام» برگزار خواهد کرد، رضا کوچک زاده در ۱۰ جلسه از «شیوه های فنی خوانش نمایشنامه» سخن خواهد گفت و روزبه حسینی نیز برگزار کنندۀ جلساتی با عنوان «شخصیت در قصه، شعر و نمایشنامه» خواهد بود.

برای علاقه مندان «تئاتر کودک» چون بهرام جلالی، فائزه فیض‌ شیخ‌ السلام، محمد عاقبتی، حسین فدایی‌حسین و اکرم قاسم‌پور در کنار هم طی ۵ جلسه کارگاهی با عنوان «شخصیت در تئاتر کودک» را برگزار می کنند.

همچنین در زمینۀ «تئاتر عروسکی» عادل بزدوده، مریم سعادت، زهرا صبری و مریم معینی طی ۴ جلسه برگزاری کارگاهی تحت عنوان کلی «شخصیت در تئاتر عروسکی» را بر عهده خواهند داشت. پیوند معراجی کارگاهی در زمینۀ «صدای شخصیت» برگزار می کند و حمید رضا اردلان با تمرکز بر «تئاتر اشیاء» کارگاه «شخصیا اشیاء در تئاتر آئینیِ بعد از مدرن» را اداره خواهد کرد.

همچنین در فصل پاییز همایش آموزشی «مکتب تهران» بیژن نعمتی طی ۵ جلسه کارگاهی با عنوان «ساخت شخصیت در ماسک» را برگزار می کند. سیامک احصایی با کارگاهی در زمینۀ «طراحی صحنه» با عنوان «شخصیتِ دکور» حضور خواهد داشت، عبدالخالق مصدق ۲ جلسه را با موضوع «شخصیتِ نور» برگزار می کند و در مینۀ «موسیقی» نیز احمد پژمان، بهزاد عبدی و شاهین فرهت طی ۳ جلسه اداره کنندۀ کارگاهی با عنوان «موسیقی شخصیت» خواهند شد.

علاقه مندان به حضور در این همایش برای کسب اطلاع از نحوه و شرایط ثبت نام در این کارگاه ها می توانند با تلفن ۸۸۸۰۱۵۳۸ تماس بگیرند یا به سایت موسسۀ فرهنگی و هنری مکتب تهران مراجعه کنند.

بیشـتر بخـوانیـد:

نشست رسانه ای گروه تئاتر «دن کیشوت»
«آرتیست» و کاربردهای «اختلال در حواس» در جهانِ نمایش
«بُکُش و سرگرمم کن»؛ نگاهی به کیفیت سلیقۀ مدیران تئاتر
گزارشی از نشست «آسیب شناسی امنیت شغلی» در خانۀ تئاتر
پیام سیُمین سالگردِ «روز جهانی رقص»
رونمایی از «هزار افسان کجاست؟» اثر «بهرام بیضایی»
یادداشت «محمد رحمانیان» دربارۀ «روز حسین» و «نشر چشمه»
رضا سرور: آموزه‌ های «پدر تئاتر ایران» برای همۀ فرزندانش
ملاقات با «تام استوپارد»؛ تئاتر یک سرگرمی روشنفکرانه است