«باران کوثری» در نمایش «زمستان ۶۶». عکس از «نوشین جعفری»

نمایش «زمستان ۶۶» نوشته و کار محمد یعقوبی نزدیک به پانرده سال پس از اجرای نخستین آن در سال ۷۶، به صحنۀ تئاتر شهر بازگشته است.

پیش از این، همزمانی انتشار خبر بازتولید این نمایش با تغییراتی که در مدیریت و سیاستگذاری های مجموعۀ تئاترشهر رخ داده بود،  موجب در گرفتن بحث هایی دنباله دار میان یعقوبی و منتقدانش شده بود (+).

برخی از منتقدان، سیاست «بازتولید نمایش های سال های قبل» را تمهیدی از سوی مدیریت تازۀ تئاترشهر دانسته بودند که منجر به پر شدن ظرفیت سالن های تئاتر با آثار قدیمی خواهد شد و به عنوان مانعی برای تولید و روی صحنه رفتن آثار تازه و مرتبط با مسائل اجتماعی و سیاسی روز عمل خواهد کرد. هرچند سویۀ اصلی این انتقاد به سمت مدیریت تازۀ تئاترشهر و سیاست های اعلام شده اش بود، اما به دلیل همزمانی اعلام این سیاست ها و شروع بازتولید «زمستان ۶۶»، در مسیر اعتراض منتقدین نمایشنامه نویسی قرار گرفته بود که در تمام سال های گذشته با حضور مولفه های اجتماعی در آثارش و واکنش اش به مسائل سیاسی و اجتماعی پیرامون اش شناخته شده بود.
ببینید و بشنوید:


بخش هایی از صداهای نمایش به همراه عکس های «نوشین جعفری» و موسیقی «بهرنگ بقایی»

اجرای «زمستان ۶۶» شاید امروز بهترین پاسخ و روشنگری محمد یعقوبی در برابر تردیدها باشد و به یاد ما آورد که یعقوبی، همانطور که خود پیش از این جایی گفته است، هنوز می خواهد راوی صادق روزگار خود باشد؛ حتی اگر به ضرورت زمان، نمایش اش یادآور هراس سال هایی نه چندان دور در دهۀ شصت باشد، هنوز اثری دربارۀ کوشش یک هنرمند برای فراموش نکردن است.


«زمستان ۶۶»
نویسنده و کارگردان: محمد یعقوبی

بازیگران: رویا افشار، آیدا کیخایی، سعید زارعی، علی سرابی، باران کوثری، نوید محمدزاده، محمد یعقوبی، ساقی عطایی

طراح صحنه: منوچهر شجاع/ طراح لباس: پریدخت عابدین‌نژاد/ طراح پوستر و بروشور: امیر اسمی/ آهنگساز: بهرنگ بقایی

مدیر تولید و برنامه‌ریز: محمد قدس

تا پایان مهرماه ۱۳۹۰ ـ هر روز دو اجرا ـ ساعت‌های ۱۸ و ۲۰

تئاترشهر- تالار چهارسو
رزرو تلفنی بلیت: ۰۹۳۷۴۶۷۲۶۴۱

مطالب مرتبط