افتتاح سالن کوچکی با نام «خانه نمایش 2»

سالن کوچکی با عنوان «خانه نمایش ۲» به سالن های تئاتر تهران افزوده شد. این سالنِ اجرا در خیابان استاد مطهری، خیابان لارستان، کوچه جهانسوز، پلاک ۶ واقع شده است و از شامگاه ۲۹ فروردین ماه، با ظرفیت ۲۴ صندلی، فعالیت خود را آغاز کرده است.

بحث لزوم تکثیر سالن های تئاتر در نقاط مختلف شهر تهران، در کنار مسائلی چون لزوم فعال سازی سالن های موجود، همواره از مسائلی بوده که از سوی اهالی تئاتر و از زبانِ مدیران مختلف وزارت ارشاد و شهرداری تهران مورد تاکید قرار گرفته است.

 هرچند، تجربه نشان داده است که ساخت سالن های تازه یا تلاش برای فعال سازی سالن های موجود، بدون حل مشکلات مدیریتی تئاتر ایران، به تنهایی حلال مشکل ها نخواهد بود.

بیشـتر بخـوانیـد:

سخنـرانی «حسیـن سلیـمی»؛ «راهـکـارهـا و چـالـش هـای نهـادیـنه شـدن تئـاتتر به عنـوان یک ضـرورت اجـتمـاعی»

بخش نخست: رابطۀ «تئاتر» و «آزادی»

بخش دوم: دگرگونی «ساختار سازمانی» تئاتر

بخش سوم: امکان گسترش فضاهای اجریی

 نگاهی به عملکرد سال های اخیر  سالن هایی چون «تالار محراب»، «سالن گوشه در فرهنگسرای نیاوران» یا «سالن سنگلج» و «تالار اندیشه»– که هریک از آنها در دورانی از فعالیت خود از جایگاه مناسبی در جریان تئاتر حرفه ای ایران برخوردار بوده اند-  و حتی سرنوشت فعلی سالنی چون «تالار فردوسی» و «تالار حافظ»، نشان می دهد که در صورت حل نشدن مشکلات مدیریتی و ترمیم نشدن رابطۀ هنرمندان و مدیران، وجود ساختمانی تحت عنوان «سالن تئاتر» به تنهایی گره ای از مشکلات تئاتر ایران نمی گشاید.

 با این وجود، افزوده شدن هر فضای تازه ای به ظرفیت های سخت افزاری تئاتر ایران،به خودی خود اتفاقی نیکوست که باید آن را به فال نیک گرفت.

آنچه می خوانید، گزارشی از مراسم افتتاحیۀ این سالن تازه به نقل از خبرگزاری مهر است:

به گزارش خبرنگار مهر، خانه نمایش ۲ به‌عنوان سالنی جدید برای تئاتر تهران و با هدف استفاده از ظرفیت ‌های مخاطبان در نقاط مختلف شهر تهران مورد بهره‌برداری قرار گرفت.

قادر آشنا در مراسم افتتاح «خانه نمایش 2»در مراسم افتتاحیه این سالن قادر آشنا، مدیرکل هنرهای نمایشی، با اشاره به مبنا و اساس بودن فرهنگ گفت: «هر چه بیشتر باید این نگرش را تکثیر کنیم. نهادها و ارگان‌های فرهنگی و خدماتی، باید هر جا که مجموعه و یا مدرسه‌ای می‌سازند، در کنارش مکانی فرهنگی نیز احداث کنند تا این مکان‌ها در جای‌جای شهر تکثیر شود».

وی وجود چنین سالن‌هایی را در نقاط مختلف شهر باعث آشنایی مردم با برنامه‌های فرهنگی دانست و گفت: «هنرمندانی که می‌خواهند کار فاخر کنند، این‌ مکان‌ها فرصت لازم را برای فعالیت‌شان فراهم می‌کند».

آشنا تأکید کرد: «مشکل جدی ما در کمبود مکان‌های فرهنگی یا توزیع درست این مکان‌ها است. ساخت و راه‌اندازی سالن‌هایی نظیر خانه نمایش ۲ باید ادامه پیدا کند».

رضا صابری در مراسم افتتاح «خانه نمایش 2»در ادامه رضا صابری از هنرمندان عرصه تئاتر، ضمن ابراز خوشحالی از افتتاح سالن تئاتر در یکی از محلات شهر تهران یادآور شد: «این موضوع دغدغه‌ای است که سال‌ها آن را حس می‌کنیم. احداث سالن‌ها در محلات مختلف کار بسیار خوبی است و نشان می‌دهد دوستان ما در عرصه مدیریت دغدغه تماشاگر را دارند».

سپس حمید شاه‌آبادی، معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، با اشاره به اینکه حرف در حوزه تئاتر زیاد است یادآور شد: «اینکه چرا در شرایط ایده‌آلی در هنرهای نمایشی نیستیم، بخشی از آن برمی‌گردد به نبود پیوست فرهنگی در اجرای طرح‌های بزرگ ملی. نبود این پیوست کشور را با آسیب‌هایی مواجه می‌کند که یکی از آن‌ها قرار نگرفتن تئاتر در اولویت‌ها است».

حمید شاه آبادی در مراسم افتتاح «خانه نمایش 2»وی ادامه داد: «سالن‌های چند منظوره‌ای که طی سال‌های گذشته در کشور ساخته شده، سالن‌های مناسبی برای تئاتر نیستند. ما در عرصۀ تئاتر باید برنامه‌ریزی لازم را انجام دهیم و شرایط را فراهم کنیم. باید بدانیم جنس اقداماتی که برای تئاتر شهرستان‌ها انجام شده، با جنس حمایت‌هایی که از تئاتر تهران می‌شود متفاوت است. جا دارد برای تهران تدبیر جداگانه‌ای اندیشیده شود».

معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تأکید کرد: «گروه محوری و ساماندهی گروه‌های شهر تهران یکی از راهکارهای حل مشکلات تئاتر در تهران خواهد بود. فضای کالبدی تهران، چون فضای کالبدی تخصصی تئاتر نیست نتوانسته به تئاتر کمک کند».

مرشد «شیر خدا» در مراسن افتتاخیۀ «خانه نمایش 2»شاه‌آبادی معتقد است نیاز شهر تهران این است که در تمامی مناطق سالن‌های تئاتر وجود داشته باشد. وی ادامه داد: «در تهران سالن‌هایی که بتوان برای تئاتر تجهیز کرد کم نیست، ولی باید نگاه گروه محور و حمایت‌ از گروه‌های نمایشی در اداره‌کل هنرهای نمایشی وجود داشته باشد تا فشار روی تئاتر را کم کند».

به گزارش خبرگزاری مهر، اجرای مرشد شیرخدا از جمله برنامه‌های مراسم افتتاحیه «خانه نمایش ۲» بود که با حضور تنها برخی از چهره‌های هنری نظیر محبوبه بیات، مریم معترف و حسن باستانی برگزار شد.

مطالب مرتبط