«ایوانف» به کارگردانی امیر رضا کوهستانی

امیررضا کوهستانی بعد از ظهر سه شنبه در نشست خبری اجرای نمایش «ایوانف» در شیراز، در پاسخ به سئوال خبرنگاران با اشاره به اینکه دغدغۀ فرهنگی در میان افراد غیر مسئولان ایجاد شده، یادآور شد: فراهم کردن شرایط اجرای «ایوانف» در شیراز وظیفۀ مرکز هنرهای نمایشی بود، اما این نمایش بنا به یک دعوت شخصی در شیراز اجرا می شود.


نشست خبری نمایش «ایوانف» در شیراز. عکس از «مهدی یزدانی»کوهستانی
در بخش دیگری از سخنان خود به تشریح مسیر طی شده برای تولید این نمایش پرداخت و در خصوص دلیل انتخاب این نمایشنامه یادآور شد: شرایط فعالیت یک گروه تئاتر دست خودش نیست و بیشتر مباحث بیرونی برای فعالیت های آیندۀ آن تصمیم گیرنده است.

وی افزود: کار کردن بر روی نمایش های ایرانی در زمانی بسیار سخت شد و من مجبور شدم که چخوف را انتخاب کنم.

نویسنده و کارگردان نمایش «ایوانف» یادآور شد: سال قبل نوشتن این نمایشنامه را آغاز کردم، ولی در پروسۀ تولید تصمیم گرفتم که نگاه امروزی تری به این نمایشنامه داشته باشم و از طرفی دیگر، پایان نمایشنامۀ اصلی را دوست نداشتم.

کوهستانی در خصوص انتخاب بازیگران این نمایش نیز تصریح کرد: بهترین بازیگران جوان و با تجربه را برای حضور در این نمایش انتخاب کردم که در این میان معجونی از جمله افرادی بود که اگر قبول نمی کرد که در این نمایش بازی کند، باید نمایشنامه ام را پاره می کردم.

.

تئاتر خصوصی، خط قرمزها و بودجۀ تئاتر

نشست خبری نمایش «ایوانف» در شیراز. عکس از «مهدی یزدانی»در ادامه این نشست محمد حسن معجونی، بازیگر این نمایش، در پاسخ به سئوالی در خصوص وضعیت تئاتر خصوصی در کشور، گفت: تئاتر خصوصی در ایران مثل یک نوزاد است و هر کس به گونه ای سلیقه خود را نسبت به آن اعمال می کند.

وی با اشاره به اینکه این روزها برخی مدیران می گویند پول را به کسانی می دهند که کار سفارشی بکنند، تصریح کرد: زمانیکه مسئولان به راحتی اعمال نظر می کنند و جلوی ادامۀ اجرای یک تئاتر در سالن ایرانشهر، که قرار بود نمایندۀ تئاتر خصوصی باشد، را می گیرند و سپس با افزایش بی رویۀ قیمت بلیط به تئاتر دیگری مجوز اجرا می دهند، دیگر جایی برای توسعۀ سالم تئاتر خصوصی نمی ماند.

این کارگردان و بازیگر تئاتر با بیان اینکه همه بازیگران و فعالان عرصه تئاتر و نمایش در ایران از خط‌ قرمز‌ها آگاه هستند، تصریح کرد: گمان می‌کنم باید بخشی از نظارت‌ها را کاست تا تئاتر سریع ‌تر رشد کند و فعال ‌تر عمل کند.


کوهستانی
نیز در این زمینه بودجه را یکی از ابزارهای کنترل و نظارت دانست که در دست مسوولان قرار دارد و گفت: امروز در تمام جهان تئاتر مورد حمایت دولت‌ها است و دولت باید به تئاتر سوبسید بدهد، دادن سوبسید به تئاتر منت ندارد و پرداخت آن وظیفۀ آن دولت است. اما در کشور ما از این وظیفه برای جهت‌دهی استفاده می‌شود و علنا هم این را مطرح می‌کنند.

وی ابراز عقیده کرد: تمام معیارهای عمومی و قانونی جامعه برای همه قابل فهم و اجرا است. اما امروز خواسته ‌ها در عرصه تئاتر به خواست و نظر شخصی مسوول تبدیل شده است.

نمایش «ایوانف» از تاریخ ۲۳ فروردین ماه به مدت یک هفته در تالار حافظ شیراز اجرای می شود.

منبع: گزارش های خبرگزاری ایسنا و خبرگزاری مهر

مطالب مرتبط