تئاترشهر

در حالیکه کمتر از یک سال از معرفی اعضایِ «شورای انتخاب آثار» در مجموعۀ تئاترشهر می گذرد، رئیس مجموعه تئاترشهر افراد جدیدی را به عنوان اعضای شورای هنری تئاترشهر معرفی کرد.

بر اساس خبری که از سوی روابط عمومی مجموعۀ تئاترشهر در اختیار رسانه ها قرار گرفته، صادق موسوی ضمن تقدیر از زحمات اعضای پیشین شورای هنری در سال ۱۳۹۰، اعلام کرده است «شورای جدید متشکل از حسین عاطفی، علی موذنی، شهرام کرمی، محمدرضا الوند و اینجانب (سید صادق موسوی) کار انتخاب آثار مجموعه تئاتر شهر در سال ۱۳۹۱ را بر عهده دارد».

اعضای سابق این شورای شامل محمد یعقوبی، محمدامیر یاراحمدی، محمود استادمحمد، مسعود دلخواه، محمدباقر قهرمانی، رحمت امینی و سیدصادق موسوی بودند که از این میان تنها صادق موسوی (رئیس تئاترشهر و نمایندۀ تام الاختیار معاون هنری وزیر ارشاد  در «شورای حمایت») در تئاترشهر به فعالیت خود ادامه خواهد داد.

در خبر ارسال شده از قول صادق موسوی گفته شده است: «شورای جدید تلاش می کند با بررسی و استفاده از مطالعات انجام شده توسط شورای پیشین، بهترین انتخاب‌ها را برای سال جاری داشته باشد».

.

حذف نمایندۀ «خانۀ تئاتر»

محمد یعقوبی. عکس از نوشین جعفری

در همین حال محمد یعقوبی، نمایشنامه نویس و کارگردان تئاتر که پیش از این به عنوان نمایندۀ «خانۀ تئاتر» در جلسات شورای انتخاب آثار تئاترشهر حضور داشت، در گفتگو با خبرگزاری ایسنا به حذف نمایندۀ خانه تئاتر و معرفی افراد تازه واکنش نشان داده است.

محمد یعقوبی در این گفتگو با یادآوری توافق های پیشین میان «خانۀ تئاتر» و «اداره کل هنرهای نمایشی» ابراز امیدواری کرده است که « معاون امور هنری و معاونانش به توافق‌های خانه تئاتر با اداره کل هنرهای نمایشی پایبند باشد که حتما یک نماینده از خانه تئاتر در شورای هنری تئاتر شهر حضور داشته باشند».

ÙˆÛŒ با ابراز بی اطلاعی از علت حذف خودش – به عنوان نمایندۀ «خانۀ تئاتر» - گفته است: «من از شورا استعفاء ندادم Ùˆ دلیل نبودن من در شورا را باید از معاون هنری Ùˆ معاونان ایشان جویا شوید».

محمد یعقوبی با ذکر این نکته که «امیدوارم این دلیل ارائه نشود که یک سال گذشته و ناچار بوده‌اند اعضای شورا را تغییر بدهند، چرا که هنوز واقعا یک سال نگذشته است» تاکید کرده است «اگر مشکل شان با من است، خانه تئاتر آمادگی دارد نماینده دیگری را معرفی کند».

وی در عین حال گفته است « به اشخاصی که به شورا آمده‌اند تبریک می‌گویم و برایشان صبر آرزو می‌کنم».

.

هموارتر شدن راه برای «شورای حمایت»

از سوی دیگر برخی رسانه ها تغییرات گسترده در ترکیب اعضای شورای هنری تئاترشهر را در راستای قدرت گرفتن و فعال شدن شورای دیگری تحت عنوان «شورای حمایت» ارزیابی کرده اند (+) و (+).

«شورای حمایت» عنوان شورای دیگری است که از ابتدای سال ۹۰ تشکیل شده و گویا قرار است از طریق دخالت در میزان حمایت های مالی از نمایش های تولیدی، زمینه را برای همسان شدنِ محتوای نمایش ها با مضامین و سیاست های مورد تائید مسئولان فعلی فراهم کنند.

فعالیت این شورا طی چند ماه پایانی سالِ ۹۰ نقش پررنگ تری به خود گرفته و در همین مدت کوتاه با واکنش شدید برخی اهالی تئاتر مواجه شده است (+) و (+).

همچنین برخی تصمیمات اعضای «شورای حمایت» با برنامه ریزی های اعضای شورای هنری تئاترشهر و حتی انتخاب های دبیر پیشین جشنوارۀ تئاتر فجر در تضاد قرار گرفته است و مواردی از این اختلاف ها، چون انصراف منیژه محامدی از اجرای عمومی در تئاترشهر و کشمکش ها بر سر نمایش «عشق و عالیجناب» به کارگردانی حسین پاکدل، به عرصۀ رسانه ها نیز کشیده شده است.

مطالب مرتبط