اعتراض به جشنوارۀ شکسپیر

در حالیکه به آغاز «بزرگترین جشنوارۀ آثار شکسپیر در جهان» کمتر از یک ماه باقی مانده است، مسئلۀ «دفاع از حقوق بشر» به یکی از حاشیه های چشمگیر این جشنواره تبدیل شده است.

در تازه ترین رویداد کریل چرچیل (نمایشنامه نویس برجسته)، مایک لی (نمایشنامه نویس و کارگردان مشهور سینما)، اما تامپسون (بازیگر مشهور تئاتر و سینما) و بیش از ۳۰ هنرمند دیگر بریتانیایی با امضای نامه ای سرگشاده به دعوت «جشنوارۀ شکسپیر» از یک گروهِ دولتیِ اسرائیلی اعتراض کرده اند و خواسته اند این دعوت پس گرفته شود.

«جشنوارۀ شکسپیر» از Û²Û³ آوریل سال Û²Û°Û±Û² در بریتانیا شروع خواهد شد. این جشنواره Ú©Ù‡ «بزرگترین جشنوارۀ آثار شکسپیر» نام گرفته Û· ماه – در کنار المپیکِ لندن -ادامه خواهد داشت Ùˆ شامل نزدیک به Û·Û° تئاتر، نمایشگاه، رویداد آنلاین Ùˆ مجموعه ای فعالیت های آموزشی خواهد Ú©Ù‡ با اتکا بر آثار شکسپیر Ø´Ú©Ù„ Ù…ÛŒ گیرند.

بیشتر بخوانید:

بزرگترین جشنوارۀ «شکسپیر» همزمان با المپیک لندن

.

پوستر «تاجر ونیزی» از گروه اسرائیلی «حابیما»یکی بخش های مهم این جشنواره برپایی مجموعه اجراهایی از نمایشنامه های شکسپیر است که توسط گروه هایی از نقاط مختلف جهان و به زبان های گوناگون در سالن «شکسپیر گلوب» لندن روی صحنه می روند. از جمله نمایش هایی که قرار است در این بخش روی صحنه برود، اجرایی از نمایش «تاجر ونیزی» به زبان «عبری» توسط گروه اسرائیلی «حابیما» (HABIMA) است که همین مسئله با واکنش هنرمندان بریتانیاییِ فعال در زمینۀ حقوق بشر مواجه شده است.

امضاکنندگان این نامۀ اعتراضی، با اشاره به نقض مستمر حقوق بشر توسط حاکمیت اسرائیل و بی توجهی این دولت به قوانین بین المللی، گروه اسرائیلی «حابیما» را گروهی دولتی معرفی کرده اند که در پایمال کردن حقوق مردم فلسطین همدست حاکمیت اسرائیل است و در نقض قوانین بین المللی با سیاست های «شهرک سازی» در سرزمین های اشغالی فلسطین همسو بوده است.

متن کامل این نامۀ اعتراضی Ú©Ù‡ در بسیاری از رسانه های انگلیسی زبان – از جمله روزنامۀ گاردین – بازتاب داشته است، به شرح زیر است:

.

با تاسف و نگرانی بسیار، متوجه شدیم که سالن «شکسپیر گلوب» در لندن از یک گروه دولتی اسرائیلی با نام «حابیما» دعوت کرده تا – در ماه می- نمایش «تاجر ونیزی» را در «جشنوارۀ شکسپیر» اجرا کند.

مدیر گروه «حابیما» این دعوت را افتخاری برای حکومت اسرائیل ارزیابی کرده است؛ ولی مشکل اینجاست که گروه دولتی «حابیما» به خاطر مشارکت اش در شهرک سازی های غیرقانونیِ اسرائیل در سرزمین هایِ اشغالی فلسطین، سوابق شرم آوری دارد.

همین یک سال قبل، دو شهرکِ بزرگِ ساخته شده در مناطقِ اشغالیِ سرزمینِ فلسطین، چند مرکز فرهنگی احداث کردند و از گروه هایِ تئاترِ اسرائیلی خواستند که برای اجرای نمایش به این سالن ها بروند.

در مقابل این خواسته، گروهی از هنرمندان حرفه ای اسرائیلی – اعم از بازیگران Ùˆ طراحان صحنه Ùˆ نمایشنامه نویسان Ùˆ … – علنا اعلام کردند Ú©Ù‡ در چنین اقدامی مشارکت نخواهند کرد.

اما در همان زمان، گروه «حابیما» به سرعت این دعوت را پذیرفت Ùˆ به وزیر فرهنگِ اسرائیل قول داد Ú©Ù‡ “هیچ مانعی نمی تواند برای اجرای نمایش ها آنها در این سالن ها مشکل ساز شود”.

اکنون با دعوتی که از گروه «حابیما» صورت گرفته است، «شکسپیر گلوب» در حال خیانت و خالی کردنِ زیر پای آن هنرپیشگان و نمایشنامه نویسانِ با وجدانِ اسرائیلی است که حاضر به نقض قوانین بین المللی نشدند.

«شکسپیر گلوب» می گوید که می خواسته این جشنواره در برگیرندۀ زبان «عبری» هم باشد؛ و ما هیچ مخالفتی با این امر نداریم.

به رسمیت شناختنِ همۀ گروه های و دسته ها وایجاد فرصتِ مشارکت برابر برای همگان، یکی از ارزش های مورد تاکید در سیاست های فرهنگی و هنری بریتانیا است و ما هم دقیقا از آن حمایت می کنیم.

ولی «شکسپیر گلوب» (در تقابل با همان ارزش ها)، با دعوت از گروهی مانند «حابیما»، خودش را به همدستی با سیاست های «محرومیت زا»ی همیشگیِ حکومت اسرائیل تبدیل می کند؛ همان سیاست های محرومیت زایی که توسط این گروه تئاترِ دولتی بر آن صحه گذاشته شده است.

ما از «شکسپیر گلوب» می خواهیم که این دعوتنامه را پس بگیرد تا «جشنوارۀ شکسپیر» همسو با استعمارگری و همدست با نقض حقوق بشر حکومت اسرائیل در سرزمین های اشغالی نباشد.

.

امضا کنندگان:

Caryl Churchill (نمایشنامه نویس)/ Mike Leigh (نویسنده و کارگردان سینما)/ Emma Thompson (بازیگر و فیلمنامه نویس)
David Aukin (تهیه کننده) / Poppy Burton-Morgan (مدیر هنری تئاتر متا) / Leo Butler (نمایشنامه نویس) / Niall Buggy (بازیگر) / David Calder (بازیگر) / Jonathan Chadwick (کارگردان) / Michael Darlow (نویسنده و کارگردان) / John Graham Davies (بازیگر و نویسنده) /  Trevor Griffiths (نمایشنامه نویس) / Annie Firbank (بازیگر) / Paul Freeman (بازیگر) / Matyelok Gibbs (بازیگر) / Tony Graham (کارگردان) / Janet Henfrey (بازیگر) / James Ivens (مدیر هنری تئاتر فلوود) / Andrew Jarvis (کارگردان، بازیگر و مدرس تئاتر) / Neville Jason (بازیگر) / Ursula Jones (بازیگر) / Professor Adah Kay (نمایشنامه نویس و استاد دانشگاه) / Sonja Linden (نمایشنامه نویس) / Roger Lloyd Pack (بازیگر) / Cherie Lunghi (بازیگر) / Miriam Margolyes (بازیگر) / Kika Markham (بازیگر) / Jonathan Miller (نویسنده، کارگردان و روزنامه نگار) / Frances Rifkin (کارگردان) / Mark Rylance (بازیگر) / Alexei Sayle (نویسنده و بازیگر) / Farhana Sheikh (نویسنده) / Andy de la Tour (کارگردان) / Harriet Walter (بازیگر) / Hilary Westlake (کارگردان) / Richard Wilson (کارگردان و بازیگر) / Susan Wooldridge (نویسنده و بازیگر)

مطالب مرتبط