«ایوانف» به کارگردانی امیر رضا کوهستانی

 

روایتِ امیر رضا کوهستانی از «ایوانف» در تماشاخانۀ ایران شهر با فضاسازی نامتعارف و بازی درخشان بازیگران اش چشم ها را خیره کرده است.

درام روسی و شخصیت محورِ چخوف در روایت کوهستانی، و با وجود آنکه اسامی شخصیت ها و بخشی از زمینۀ داستانی اش را از نمایشنامۀ چخوف وام گرفته، با نمایش ایوانف به عنوان شخصیتی که قابلیت انطباق خود با دنیای مبتذل پیرامون اش را ندارد در نهایت به اثری برای نمایشِ «امروز» و «اینجا» تبدیل شده است.

ببینید و بشنوید:

 

بخش هایی از صدای نمایش به همراه عکس های «عباس کوثری» و موسیقی «هوشیار خیام»

 

 

فارغ از مسائل اجتماعی، نمایش از منظر ویژگی های خاص هنری اش (به ویژه در زمینۀ بازیگری و همچنین به عنوان نمونه ای قابل توجه از اقتباس هنری) تحسین شده است و برخی منتقدین «ایوانف» را به عنوان نقطۀ عطفی در کارنامۀ کاری کوهستانی محسوب کرده اند.

بخوانید: یادداشتی از «مهدی میرمحمدی» دربارۀ نمایش «ایوانف» به روایتِ «امیر رضا کوهستانی»

با وجود تمام این موفقیت ها به نظر نمی رسد Ú©Ù‡ اجرای «ایوانف» چندان با پسند مدیران Ùˆ سیاستگذاران تئاتر ایران سازگار باشد. نمایش پس از بارها بازبینی Ùˆ تغییرات بسیارکه منجر به از دست رفتن چند روز از فرصت اجرای آن شد – روی صحنه رفت Ùˆ تا این لحظه هم برخلاف شیوۀ معمول، نشانی از تمایل مدیران به تمدید اجرای آن دیده نمی شود.

به این ترتیب، «ایوانف» تنها تا ۲۶ آبان ماه روی صحنه خواهد بود.


«ایوانف»

 نویسنده و کارگردان: امیر رضا کوهستانی / اقتباس شده از نمایشنامۀ «ایوانف» اثر آنتوان چخوف

بازیگران : محمد حسن معجونی، وحید آقا پور، علی باقری، رضا بهبودی، نگار جواهریان، سعید چنگیزیان، مهین صدری، فاطمه فخرایی، فریبا کامران و محمد رضا نجفی

موسیقی : هوشیار خیام/ روابط عمومی: مریم سپهری/ مدیر تولید و برنامه ریز : محمد رضا حسین‌ زاده

تا Û²Û¶ آبان – تماشاخانۀ ایران شهر – ساعت Û±Û¹

مطالب مرتبط